Prognoza burzowa na 12.06.2019
Czeka nas trzeci dzień, a właściwie wieczór i noc z gwałtownymi burzami na zachodzie.
Pod względem temperatur środa nie przyniesie w Polsce zbytniej ulgi. Znów w centrum i na południu kraju mogą pojawiać się „solidne trzydziestki” na termometrach. Niestety, oprócz odczucia duchoty i gorąca w dzień, takie temperatury przyczynią się wieczorem wraz z innymi bardzo dobrymi warunkami konwekcyjnymi do rozwoju gwałtownych burz. Obszarem ich propagacji będą zachodnie rejony – tym razem jednak również „głębiej” w stronę centrum – w stosunku do wczoraj. W ciągu dnia ustępować będą kolejne czynniki hamujące ich rozwój – aby późnym popołudniem bądź wieczorem całkowicie oddać im pole do popisu. Znów możemy spodziewać się rozwoju superkomórek, powstania układu mezoskalowego (w tym także generującego na swoim czele układ bow echo). Powstanie takich struktur wiązać się będzie z zagrożeniem ze strony nawalnego deszczu, opadów gradu (również o średnicach powyżej 4 cm) czy silnych porywów wiatru (zarówno związanych ze strukturą bow echo jak i ze zjawiskami typu downburst oraz powstaniem ewentualnej trąby wiatrowej).
DZ– duże zagrożenie burzami (kolor czerwony): Głównie w tym obszarze spodziewamy się wystąpienia najsilniejszych burz, które sprowadzi do nas niż znad Niemiec. Niewykluczone jest po raz kolejny utworzenie się rozległego układu wielokomórkowego MCS (Mezoskalowy układ konwekcyjny) u naszych zachodnich sąsiadów, który w godzinach późnopopołudniowych/wieczornych mógłby przekroczyć granicę niemiecko-polską i znów uderzyć w zachodnią cześć naszego kraju. Jeżeli sprawdzi się ten scenariusz, będzie on niósł ze sobą całe spektrum zagrożeń takich jak: bardzo silny/niszczący wiatr prostolinijny, opady dużego gradu (nawet do 5 cm) oraz ulewne opady deszczu powodujące podtopienia, oraz zalania.
W danym obszarze pojawią się również warunki na rozwój superkomórek wbudowanych w linie szkwału tego układu. Nie wykluczamy możliwości rozwoju w pełni wykształconej trąby powietrznej.
SRD-średnie zagrożenie burzami (kolor pomarańczowy):
Prognozowane zjawiska będą nieco słabsze od tych w obszarze DZ, jednakże nie powinno się ich lekceważyć. Także tutaj mogą pojawić się superkomórki burzowe z większym gradem i intensywnymi opadami deszczu. Możliwe są także silne podmuchy wiatru pochodzenia konwekcyjnego. Możliwe jest także, że do tego obszaru wkroczy nieco osłabiony już układ MCS.
NWL- niewielkie zagrożenie burzami (kolor żółty):
Spodziewamy się wystąpienia pojedynczych, silnych punktowych burz. Nie powinny być one jednak zbyt żywotne i powinny zanikać w krótce po powstaniu. Może je jednak charakteryzować silny opad deszczu i wysoka aktywność elektryczna.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Szansa na powstanie burz jest marginalna. Możliwy jest rozwój konwekcji i występowanie opadów deszczu. Ewentualne burze będą krótkotrwałe i mało aktywne. Możliwe jest także, że burze pojawią się w tej strefie jako wygasające komórki z innych obszarów ostrzeżeń.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info/ oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
You must be logged in to post a comment.