Prognoza burzowa na 12.05.2019
Potężny kontrast termiczny spowodowany frontem atmosferycznym, do tego zatoka niżowa, znaczne uwodnienie troposfery i linia zbieżności wiatru – takich w skrócie warunków spodziewamy się w niedzielę w południowo-wschodniej, centralnej i częściowo wschodniej Polsce. Ich połączenie z dodatkiem umiarkowanej energii konwekcji i jedynie nieznacznie podwyższonymi czynnikami hamującymi spowoduje rozwój burz we wspomnianych regionach. Miejscami mogą być one dość silne, klasyfikujące się nawet jako burze gwałtowne. Z tego też powodu wydaliśmy po raz pierwszy w tym roku średni stopień zagrożenia burzowego dla południowego Mazowsza, Kielecczyzny i Małopolski. Poza lokalnie intensywnymi opadami deszczu, czy licznymi wyładowaniami, możliwe będą też opady gradu (miejscami sporego), oraz silne porywy wiatru. Nie można wykluczyć uformowania się jednego lub kilku niewielkich układów wielokomórkowych, być może także w formie liniowej, co oznaczałoby silny szkwał przed czołem burz.
SRD – Średni stopień zagrożenia burzowego (kolor pomarańczowy):
Wydany po raz pierwszy w tym roku. Burze pojawią się być może jeszcze przed południem, ale ich główna aktywność, jak i największa siła spodziewane są popołudniu i wczesnym wieczorem. Pojedyncze komórki mogą być dość silne, a miejscami nawet gwałtowne. Nieść będą ze sobą znaczne ilości wody opadowej, co skutkować może podtopieniami i zalaniami, zwłaszcza w przypadku powstania rozbudowanych układów, trwających wiele godzin w jednej lokalizacji (tzw. training storms). Poza deszczem, zagrożeniem będzie też silny wiatr, szczególnie związany z możliwymi zjawiskami typu microburst, oraz szkwałami na czołach formacji liniowych. Nie wykluczamy też pojedynczych przypadków dużego gradu. Szanse na wystąpienie trąby powietrznej są znikome, jednak nie zerowe.
NWL – Niewielki stopień zagrożenia burzowego (kolor żółty):
Burze dość licznie powinny pojawić się w wyznaczonym obszarze głównie popołudniu. Podobnie jak w strefie średniego zagrożenia mogą łączyć się w większe układy, powodując podtopienia i zalania. Głównym zagrożeniem w tym obszarze będą zjawiska opadowe, w tym grad, mogący uszkadzać uprawy i powodować niewielkie straty mienia. W mniejszym stopniu zagrożeniem będzie silny wiatr. Burze mogą pojawić się już przed południem, jednak główna aktywność przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne. Miejscami grzmieć może także w nocy.
MRG – Marginalny stopień zagrożenia burzowego (kolor zielony):
W większości przypadków aktywność konwekcyjna ograniczy się tutaj jedynie do przelotnych opadów i pojedynczych wyładowań. Możliwe będą jednak lokalne, umiarkowane burze, a w północnej i wschodniej części obszaru (południe Podlasia, północny wschód Mazowsza) dodatkowo spodziewamy się wieczorem i w nocy stopniowego rozpadu i zaniku dziennych układów burzowych. Głównym zagrożeniem będą wówczas intensywne opady deszczu, związane z rozpadem chmur burzowych. Punktowo może też mocniej powiać, nie wykluczamy też gradu.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info/ oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
You must be logged in to post a comment.