Prognoza burzowa na 10.07.2024 i noc z 10/11.07.2024 [AKTUALIZACJA]
Obecne prognozy modeli pogodowych wskazują na powstanie na ogół rozproszonych, umiarkowanych i silnych burz, które będą łączyć się w klastry bądź luźne układy. Zjawiska najpewniej nieść będą głównie silne, niszczące porywy wiatru (do 110/120 km/h w porywie) i nawalny deszcz. Miejscami możliwe będą także opady dużego gradu (do 5 cm, lokalnie więcej). Początkowo burze będą nieść głównie duży grad i niszczące porywy wiatru, następnie dominować będzie intensywny deszcz z dużą aktywnością elektryczną. Zanikające komórki mogą generować nowe burze w strefie generowanego przez nie chłodnego powietrza.
Pierwszych burz spodziewamy się na zachodzie kraju w okolicach południa. Ostatnie zanikną w części centralnej i wschodniej nad ranem w czwartek.
UWAGA: Po porannej analizie kolejnych wyliczeń pogodowych, zdecydowaliśmy się zaktualizować zasięg obszaru prognozy burzowej.
DZ – Duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony):
Rejony zachodnie kraju powinny spodziewać się w środę rozległych, miejscami silnych burz, w tym superkomórek, niosących bardzo silne porywy wiatru, a także intensywne, nawalne opady deszczu i grad o średnicy mogącej przekraczać 5 cm. Komórki łączyć się będą w większe klastry, bądź luźny układ, stopniowo przemieszczający się na wschód. Szczyt aktywności osiągnie wczesnym popołudniem, po czym utrzyma ją do godzin wieczornych. Pod koniec dnia głównym zagrożeniem będą silny wiatr i intensywny, miejscami długotrwały deszcz.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Rejon objęty średnim zagrożeniem burzowym może spodziewać się ich głównie późnym popołudniem i wieczorem. Związane z nimi będą intensywne opady deszczu i silny wiatr. Dodatkowo część burz może być zdolna do generowania gradu o znacznej średnicy. Najpewniej w wyznaczonym obszarze będziemy mieli do czynienia z zanikającymi rozległymi systemami burzowymi znad zachodniej Polski, oraz powstawaniem nowych burz na froncie szkwałowym zanikającego systemu.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Obszar biegnący od Mazur po Małopolskę i Górny Śląsk może spodziewać się burz głównie wieczorem i w nocy. Będą one niosły głównie intensywne opady deszczu i miejscami silny wiatr. W wyznaczonym rejonie spodziewamy się głównie zanikających klastrów burzowych, oraz możliwych nowych, na ogół umiarkowanych burz. powstających przed czołem głównego systemu burz. Nowe burze będą przeważnie rozproszone, mogą być jednak punktowo silne, zdolne do generowania opadów gradu i intensywnego deszczu.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Obszar Polski wschodniej powinien być w większości wolny od burz aż do późnych godzin nocnych. Wówczas możliwe tu będą lokalnie słabe lub umiarkowane burze, głównie zanikające. Część z nich wbudowana będzie w większe klastry opadowe, powiązane z zanikającym systemem burzowym znad zachodniej i centralnej Polski. Burze na wschodzie kraju ma ogół nieść będą długotrwały, intensywny deszcz, oraz miejscami silny wiatr.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.