Prognoza burzowa na 10.07.2020
Czas obowiązywania: od 10.07.2020 08:00 CEST do 11.07.2020 08:00 CEST
W piątek sytuację w Polsce kształtować będzie system frontów, rozpiętych pomiędzy dwoma niżami. Front ciepły przyniesie kontynuację deszczowej aury na północy kraju, oraz napływ rozgrzanego, zasobnego w wilgoć powietrza w pozostałej części Polski. Z kolei front chłodny wczesnym popołudniem wkroczy od zachodu, niosąc przed sobą linię zbieżności wiatru. To właśnie na nich spodziewamy się rozwoju większości piątkowych zjawisk burzowych. Kombinacja ciepłego i wilgotnego sektora niżu, sam układ niskiego ciśnienia, oraz dość szybko przemieszczającego się frontu same w sobie są oznaką możliwych burz. Dodatkowe wspomaganie w postaci istotnych uskoków wiatru i zwiększonej wirowości troposfery pozwolą na ich lepszą organizację, oraz na powstanie dość licznych superkomórek. W późniejszych godzinach spodziewamy się wykształcenia większych klastrów, bądź układów burzowych o znacznej sile. Głównym zagrożeniem będą silne porywy wiatru, nawalne opady i możliwe trąby powietrzne. Niestety wiele wskazuje, że możliwe jest uformowanie się więcej niż jednego leja.
DZ – Duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony):
Od godzin przedpołudniowych spodziewamy się rozwoju licznych komórek opadowych i miejscami pierwszych burz. Główna inicjacja burzowa nastąpi jednak najpewniej wczesnym popołudniem. Komórki szybko się nasilą i część z nich przeistoczy się w superkomórki – gwałtowne burze posiadające wirujący prąd wstępujący, czyli mezocyklon. W pierwszej fazie, czyli na zachodzie obszaru (województwa lubuskie, dolnośląskie i wielkopolskie) większość burz będzie wyizolowana. Dopiero w późniejszej fazie zaczną łączyć się w większe formacje, w tym możliwy układ bow echo lub training storms. Miejscami gwałtowne zjawiska możliwe będą także późnym popołudniem, wieczorem i w nieco mniejszym stopniu w pierwszej połowie nocy. Poza silnym, lokalnie niszczącym wiatrem, burze nieść będą także nawalne opady deszczu, miejscami spory grad, oraz trąby powietrzne. Prognozy numeryczne wskazują na przynajmniej jedno takie zjawisko.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Intensywność zjawisk lokalnie będzie wysoka, ale najpewniej będą to pojedyncze przypadki. Większość burz powinna być raczej umiarkowana. Co więcej, prawdopodobieństwo wyładowań w tym obszarze będzie raczej niskie. W razie wystąpienia burz możliwe będą głównie silne porywy wiatru i intensywne opady deszczu, miejscami z gradem. Istnieje także prawdopodobieństwo pojawienia się trąby powietrznej, jednak będzie ono niskie. Początkowo możliwe są lokalne, sporadyczne burze, które z biegiem dnia, przemieszczając się na wschód, mogą łączyć się w większe klastry, bądź stawać się częścią układu przechodzącego przez obszar dużego zagrożenia burzowego.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
W omawianym obszarze prawdopodobieństwo burz będzie niewielkie, a związane z nimi zagrożenie znikome. W pasie północnym przeważać będą opady deszczu ze sporadycznymi wyładowaniami, w południowym przelotny deszcz i możliwe słabe lub umiarkowane burze.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Szanse na burze będą znikome. Jeżeli w ogóle wystąpią, ograniczą się tylko do sporadycznych wyładowań, przelotnego deszczu i miejscami do dość silnego, krótkotrwałego wiatru.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.