Prognoza burzowa na 10.06.2022 i noc z 10/11.06.2022
W piątek nad Polską nadal zalegać będzie pofalowany front atmosferyczny. Na wschodzie kraju obecna będzie ciepła i wilgotna masa powietrza, na zachodzie z kolei pogodę kształtować będzie wyż i tam aura będzie już zdecydowanie spokojniejsza. Warunki do powstawania dobrze uwodnionych, licznych i powolnych burz ponownie będą dość korzystne. Spodziewamy się rozwoju głębokiej konwekcji, którą wspomagać będzie orografia na południowym wschodzie, a także zbieżność wiatru, związana z frontem. Same burze poruszać się będą wolno, generując intensywne opady deszczu i grad do 3 cm średnicy. Mogą, podobnie jak w czwartek, powstawać lokalne zalania i podtopienia. Burze mogą się pojawić już w okolicach południa, aktywne mogą być także w nocy z piątku na sobotę. Istnieje także ryzyko powstania układu burzowego oraz kilku przypadków superkomórek burzowych.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Burze, które pojawią się w tym obszarze, lokalnie mogą być gwałtowne. Ze względu na ich niewielką prędkość poruszania się, miejscami występować będą zalania i podtopienia, oraz wezbrania w mniejszych rzekach i strumieniach. W rejonie mogą się też pojawić superkomórki i zjawiska im towarzyszące – nawalne opady czy nieco większy grad. Same burze mogą być także aktywne elektrycznie. Osoby przebywające w górach powinny wystrzegać się wyładowań atmosferycznych, zwłaszcza że komórki burzowe, wbudowane w strefy opadów, mogą być trudne do zaobserwowania.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
W rejonie możliwy jest rozwój na ogół słabych i umiarkowanych, wyizolowanych burz, bądź wejście ewentualnego, słabnącego układu burzowego. Same zjawiska powinny być maksymalnie umiarkowanej siły, jednak opady mogą powodować lokalne szkody materialne. Nie można też wykluczyć opadów drobnego gradu, czy miejscami silnego wiatru.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.