Prognoza burzowa na 10.06.2019
UWAGA! MOŻLIWA NIEBEZPIECZNA SYTUACJA POGODOWA!
Aktualizacja 10.06.2019, g. 8.30, rozszerzono obszar MRG z uwagi na pojawienie się korzystniejszych warunków konwekcyjnych.
W poniedziałek znajdziemy się ponownie w zasięgu upalnej i bardzo niestabilnej masy powietrza. Dodatkowo nad Niemcami uformuje się układ niskiego ciśnienia ze skrajnymi termicznie frontami atmosferycznymi i liniami zbieżności wiatru. Z kolei na wschodzie nadal oddziaływać będzie wyż znad regionu Zatoki Fińskiej. Takie zestawienie sprawi, że do naszego kraju zacznie wlewać się zasobna w wilgoć, energetyczna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Lokalnie nad Polską, a na masową skalę nad Niemcami, zaczną rozwijać się groźne burze. Te powstałe u naszych zachodnich sąsiadów będą szczególnie niebezpieczne – mogą bowiem wkroczyć do naszego kraju jako w pełni wykształcone układy wielokomórkowe z dynamicznymi superkomórkami burzowymi lub nawet w postaci formacji bow echo z niszczącymi porywami wiatru. Zachód i północny zachód Polski szczególnie jest narażony na późnopopołudniowe, wieczorne i nocne, gwałtowne burze z dużym gradem (miejscami przekraczający 5 cm średnicy), nawalne opady deszczu, bardzo silny wiatr szkwałowy i związany ze zjawiskami downburst (miejscami przekraczający 100 km/h, lokalnie nawet 120 km/h!), oraz w mniejszym stopniu trąbami powietrznymi. Obecne prognozy wskazują na możliwość najpoważniejszego incydentu burzowego w ostatnim czasie, a zdecydowanie najsilniejszego w tym roku.
DZ – Duże zagrożenie burzowe (obszar czerwony):
Tu zagrożenie burzami jest największe. Znad centralnych i wschodnich Niemiec, najpewniej późnym popołudniem, wkroczyć tu mają gwałtowne, wręcz ekstremalnie silne burze, powodujące na znacznym obszarze poważne szkody. Najpewniej do naszego kraju dotrze w pełni wykształcony, rozległy układ wielokomórkowy, możliwe, że w formie niszczącej burzy wiatrowej (formacja bow echo), powodujący znaczne straty na dużym obszarze. Poza silnym wiatrem (lokalnie przekraczającym 100 km/h), burze mają nieść nawalne opady deszczu (do 30-45 mm, miejscami więcej), znacznej średnicy grad (do 3-4 cm, niewykluczone nawet 5 cm), a nawet trąby powietrzne o znacznej sile. Sytuacja uspokoi się miejscami dopiero w drugiej połowie nocy!
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (obszar pomarańczowy):
W tym obszarze zagrożenie burzowe będzie podwyższone z powodu znacznego prawdopodobieństwa dotarcia tu powoli słabnących, gwałtownych burz znad Niemiec. Spodziewamy się późnym popołudniem, wieczorem i w nocy miejscami bardzo silnych burz z miejscami niszczącym wiatrem (porywy przekraczające 90 km/h), nawalnymi opadami deszczu (ponad 35 mm), oraz sporym gradem (powyżej 3 cm). Istnieje niewielkie, ale niezerowe zagrożenie tornadem. Z powodu znacznej niepewności prognoz na noc, obszar ten może zostać miejscami podwyższony do DZ (obszar zagrożenia dużego) w porannej aktualizacji.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (obszar żółty):
Szanse na burze będą niewielkie i to głównie w pasie zachodnim tego obszaru (od Pomorza Gdańskiego i Kociewia przez środkową Wielkopolskę, po Dolny Śląsk). Tu najpewniej wystąpią umiarkowane i miejscami silne burze, związane z aktywnością nad Niemcami. Główne zagrożenie stanowić będą intensywne opady deszczu i silny wiatr szkwałowy lub w zjawiskach typu downburst. W częściach centralnej (Opolszczyzna, Górny Śląsk) i wschodnim (Małopolska, Kielecczyzna, Podkarpacie, Lubelszczyzna) prawdopodobieństwo burz będzie znikome, jednak jeśli się pojawią, będą najpewniej wyizolowanymi, lecz miejscami dość silnymi komórkami (możliwe pojedyncze przypadki superkomórek). We wspomnianym obszarze centralnym i wschodnim, burze możliwe będą głównie w dzień, na zachodzie późnym popołudniem, wieczorem i w nocy, lokalnie dopiero nad ranem we wtorek.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (obszar zielony):
Zagrożenie burzowe w tym obszarze będzie raczej umiarkowane, jednak prawdopodobieństwo wyładowań znikome. Jeśli jednak wystąpią w tym rejonie burze, miejscami mogą być dość silne, choć krótkotrwałe. Głównym zagrożeniem będą silny wiatr i opady. Centrum i wschód obszaru czeka dzienny rozwój konwekcji i wtedy też można się spodziewać wyładowań, zachód z kolei największe szanse na burze będzie miał w nocy i nad ranem.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info/ oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
You must be logged in to post a comment.