Prognoza burzowa na 10.03.2023
W piątek po raz pierwszy w tym roku będziemy mieli do czynienia z typowo wiosennymi burzami. Wędrujący z zachodu Europy głęboki niż przyniesie napływ zasobnej w wilgoć i niestabilnej masy powietrza, która w dobrych warunkach spowoduje rozwój lokalnych burz. Największym zagrożeniem podczas przechodzenia piątkowych burz będą silne opady deszczu, może też utworzyć się układ training storms (jedna burza idzie za drugą generując duże sumy opadowe). Przewidujemy utworzenie się u naszych południowych sąsiadów burz wewnątrz masowych, które łącząc się ze sobą utworzą klastry, bądź niewielki układ burzowy, który najpewniej przejdzie przez strefę oznaczoną jako NWL. Przemieszczając się na północny wschód generować będzie wyładowania atmosferyczne, opady deszczu i lokalne opady drobnego gradu. Możliwy też będzie silny wiatr. Burze również mogą się pojawić na zachodzie kraju, gdzie prognozowany jest mniejszy i bardziej ubogi napływ wilgotnej masy. Mogą się w niej rozwinąć słabe i lokalne burze. Przy dobrych warunkach lokalnych niewykluczone jest powstanie superkomórki burzowej.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
W rejonie niewielkiego zagrożenia burzowego (NWL) spodziewamy się najlepiej zorganizowanej konwekcji, w tym klastrów burzowych, czy niewielkiego układu. Komórkom towarzyszyć będą miejscami silne opady deszczu, grad, czy wiatr szkwałowy. Nie wykluczone, że powstaną także superkomórki, niosące nasilone zjawiska. Szczególną uwagę powinny zachować osoby planujące górskie wycieczki. Burze mogą być wbudowane w większe strefy zachmurzenia i opadów, przez co dostrzeżenie ich z wyprzedzeniem może być trudne.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Obszar MRG będzie mniej sprzyjający powstawaniu i utrzymaniu się burz, zwłaszcza tych dobrze zorganizowanych. Mimo tego możliwe jest powstanie na ogół wyizolowanych, krótkotrwałych i słabych burz. Związane z nimi będą głównie intensywne opady deszczu i lokalnie silny wiatr. Podobnie jak w rejonie NWL, część burz może być ukryta w większych strefach opadów.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.