Prognoza burzowa na 1.07.2024 i noc z 1/2.07.2024 [AKTUALIZACJA]
Dogodne warunki do ponownego rozwoju burz pojawią się na wschodzie, a także na południowym wschodzie kraju, w strefie odsuwające się frontu chłodnego, z występującym wspomaganiem związanym z bliskością ośrodka niskiego ciśnienia. We wschodniej części, burzom mogą towarzyszyć opady deszczu do 30 mm, punktowo do 35-40 mm, a także silne porywy wiatru około 70-80 km/h oraz grad o średnicy ok. 2-3 cm. Burz należy spodziewać się już od godzin porannych, choć największa aktywność nastąpi w godzinach około południowych. Prognozowane umiarkowane wartości chwiejności atmosfery dodatkowo lokalnie dogodne warunki wiatrowe w dolnej warstwie troposfery, będą sprzyjać rozwojowi struktur superkomórkowych.
Drugi obszar z nieco słabszym potencjałem do formowania się burz będzie występować w zachodniej i południowym zachodzie oraz centralnej połowie kraju, burze w tej części tworzyć się będą w środowisku chłodniejszej, polarno-morskiej masy powietrza. Jeżeli burze się rozwiną, należy spodziewać się opadów deszczu do 15-20 mm, wiatr w porywach 70 km/h. W mniejszym stopniu możliwe są opady drobnego gradu. Rozwój burz w tym rejonie nastąpi po południu. Powstające burze będą początkowo miały charakter niezorganizowanych, pojedynczych komórek, ze zdolnością do łączenia się w układ wielokomórkowy, możliwe również uformowanie się klastra burzowego.
UWAGA: Ze względu na korzystne warunki do rozwoju burz superkomórkowych, rozszerzony został obszar SRD. Poszerzony został również obszar NWL.
SRD – średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): Burze, które pojawią się w tym obszarze mogą być silne, powodując punktowe szkody. Burze mogą nieść silne opady deszczu i grad, również większych rozmiarów. Istnieje ryzyko pojawienia się zalań i podtopień. W obszarze będą się mogły również rozwijać superkomórki burzowe. Wiatr w porywach może osiągać i przekraczać 90 km/h.
NWL – niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): W rejonie mogą się rozwijać lokalnie dość intensywne burze, również superkomórki burzowe. Głównym zagrożeniem będą silne opady deszczu wraz z silnym wiatrem, lokalnie również z gradem. Burze nie powinny być bardzo silne, jednak kilka z nich może być gwałtowniejszych.
MRG – marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): W obszarze ryzyko rozwoju burz będzie najniższe, ale nie zerowe. Spodziewamy się głównie opadów deszczu, ale jeśli pojawią się burze, to punktowo mogą one nieść silniejszy opad czy drobny grad.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.