Prognoza burzowa na 1.07.2022 i noc z 1/2.07.2022
Wiele wskazuje na to, że pierwszy dzień lipca będzie apogeum burzowej aury nad Polską. Już od godzin rannych w pasie zachodniej i centralnej części kraju pojawiać się mogą silne burze, których szczyt aktywności przypadnie na popołudnie i wczesny wieczór. Polska będzie w piątek w zasięgu dynamicznego, chłodnego frontu atmosferycznego, który zbliżać się będzie znad Niemiec. Poprzedzać go będzie linia zbieżności wiatru na której powstać ma wtórny ośrodek niskiego ciśnienia. System początkowo sprowadzi porcję wilgotnego, upalnego powietrza z pomocą wyżu znad północno-zachodniej Rosji, po czym wyprze on owe powietrze chłodną masą znad Morza Północnego. Podczas gdy na Mazowszu, Lubelszczyźnie czy Podkarpaciu termometry wskażą aż 34-35 stopni, to na krańcach zachodnich zanotujemy zaledwie 18-22 kreski na plusie. Już sam kontrast termiczny sprawić może, że nad znaczną częścią kraju burze będą gwałtowne. Dodatkowa obecność wspomnianego niżu z linią zbieżności, oraz niestabilne, wilgotne powietrze nad centralną i zachodnią Polską, dodadzą paliwa prognozowanym układom.
Według obecnych prognoz, spodziewamy się na znacznym obszarze kraju gwałtownych burz z nawalnymi opadami deszczu, silnym wiatrem i gradem o znacznej średnicy. Możliwe są liczne superkomórki burzowe, w tym mające tendencję do generowania niszczących porywów wiatru, czy trąb powietrznych. To szczególnie niebezpieczna sytuacja!
DZ – Duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony):
Obszar DZ, obejmujący znaczną część kraju, został wyznaczony z powodu możliwości powstania licznych superkomórek, łączących się w większy układ, bądź silne klastry, niosące nawalne opady deszczu, grad lokalnie o średnicy ponad 5 cm, niszczące porywy wiatru, oraz znaczną aktywność elektryczną. Istnieją dogodne, prognozowane warunki, do powstania tornadogennych superkomórek, zwłaszcza na północy kraju, przez co istnieje ryzyko uformowania się trąby powietrznej. Pierwsze wyładowania mogą paść już o poranku, ostatnie burze zanikną najpewniej w nocy, a ich szczyt aktywności przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne. Mimo tego, nawet poza tym okresem, komórki mogą być miejscami gwałtowne i powodować znaczne szkody. Apelujemy o znalezienie schronienia gdy tylko słyszalne będą grzmoty, lub burza będzie w zasięgu wzroku!
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
W zachodniej części kraju burze będą się nasilać już od godzin porannych. Stopniowo przemieszczać się będą do centrum, więc powinny w większości opuścić wyznaczony obszar do godzin wczesnopopołudniowych. Mimo tego do wieczora istnieć będzie potencjał do formowania się rozległych klastrów, czy silnych, wyizolowanych burz, w tym superkomórek, niosących nawalny deszcz, grad o znacznej średnicy, czy silny wiatr. Istnieje też niewielkie prawdopodobieństwo powstania trąby powietrznej. Obszar wschodni i centralny z kolei cechować się będzie głównie rozwiniętymi, bądź w godzinach wieczornych i nocnych, zanikającymi burzami, lokalnie o znacznej sile. Główne zagrożenia z nimi związane to nawalne opady deszczu, silny wiatr i opady gradu. Komórki będą też bardzo aktywne elektrycznie.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Rejon wschodniej Polski powinien pozostać na ogół wolny od wyładowań. Sporadyczne burze mogą pojawić się w ciągu dnia, oraz w nocy jako zanikające układy. Nieść będą ze sobą głównie intensywne i długotrwałe opady deszczu i miejscami silny wiatr. Dodatkowo lokalnie może spaść grad.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.