Prognoza burzowa na 1.07.2019
UWAGA! MOŻLIWA NIEBEZPIECZNA SYTUACJA POGODOWA!
W poniedziałek przed południem możliwa będzie aktualizacja prognozy i w razie zaistnienia odpowiednich warunków podwyższenie jej do stopnia ekstremalnego!
Po kilku dniach spokoju, w poniedziałek burze powrócą z mocnym uderzeniem! Choć front chłodny wkroczy nad Polskę już najbliższej nocy, to „uaktywni się” najwcześniej w godzinach porannych. Jednak to właśnie popołudniu i wieczorem aktywność burzowa będzie największa, gdy po całym, gorącym dniu, w zasięgu oddziaływania zafalowanego frontu chłodnego i w środowisku wysokiej niestabilności troposfery ze znacznymi zasobami wilgoci, szybko zaczną się formować gwałtowne burze. Możliwe są dwa scenariusze na poniedziałek – pierwszy to powstanie późnym popołudniem rozległego, wielokomórkowego układu burzowego, prawdopodobnie w formie bow echo (niszczącej burzy wiatrowej), mogącego przejść w pasie od Dolnego Śląska po południową Lubelszczyznę i Podkarpacie. Drugi wariant (mniej prawdopodobny) to powstanie kilku silnych superkomórek z tendencją do generowania niszczącego wiatru, potężnego gradu i nawalnych opadów deszczu, a nawet jednego lub kilku tornad. Poza głównym układem wystąpić też mogą dodatkowe klastry o znacznej sile, a pierwsze wyładowania na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, czy na Kujawach paść mogą już w godzinach rannych. Ostatnie burze z kolei wystąpić mogą nawet w drugiej połowie nocy na południowym wschodzie kraju. Prognozowana sytuacja jest bardzo groźna i może przełożyć się na jeden z najpoważniejszych incydentów burzowych w tym roku.
DZ – Duże zagrożenie burzowe (obszar czerwony):
Spodziewane zjawiska będą tu miały największą aktywność. Możliwe jest powstanie rozległego wielokomórkowego układu burzowego, który może przyjąć formę bow echo. W takim przypadku w szerokim pasie Polski południowej możliwe będą poważne szkody wiatrowe. Porywy miejscami mogą przekraczać 120 km/h, co wystarczy do łamania całych drzew, zrywania dachów czy linii energetycznych. Co więcej, możliwe też będą nawalne opady deszczu, powodujące powodzie błyskawiczne, opady gradu przekraczającego 5 cm średnicy, a nawet trąby powietrzne! Układ powstać ma dopiero późnym popołudniem, po gorącym i parnym dniu, więc nagromadzona energia, która posłuży mu za „paliwo” będzie ogromna, a późna pora wystąpienia może uśpić czujność wielu osób. Burze zmierzać będą z zachodu na wschód z lekką odchyłką do kierunku północno-wschodniego, a więc w osi zafalowanego frontu atmosferycznego.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (obszar pomarańczowy):
Choć w tym obszarze burze powinny być słabsze niż w DZ, pod żadnym pozorem nie można ich bagatelizować. W tym regionie spodziewamy się formowania części składowych rozległego układu burzowego z regionu DZ, lub też wyizolowanych, miejscami silnych burz o potencjale do generowania nawalnych opadów deszczu, dużego gradu i miejscami niszczącego gradu. Również tutaj możliwe będą superkomórki z tendencją do tworzenia trąb powietrznych. Szczególnie uważać powinni turyści w górach, gdyż tu burze powstawać mogą bardzo szybko i praktycznie bez ostrzeżenia. W północnym pasie SRD burze najpewniej pojawią się wczesnym popołudniem i trwać mogą do nocy. W części południowej z kolei grzmieć może nawet do wtorkowego poranka.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (obszar żółty):
Region ten położony będzie w zasięgu frontu w pierwszej połowie doby. Burze w tym obszarze cechować się będą umiarkowaną i jedynie lokalnie dużą siłą. Mimo dość wczesnej pory, będą już miały potencjał do powodowania lokalnych szkód wiatrowych i podtopień, a obecność zafalowanego frontu i warunków do powstania płytkiego niżu na froncie sprawią, że istnieje w tym obszarze dość niskie, ale nie zerowe prawdopodobieństwo powstania trąby powietrznej. Wystąpić mogą już o poranku, ale dość szybko zanikną za sprawą wędrówki zafalowanego frontu dalej na południe. Pod wieczór ponownie mogą w tym regionie wystąpić lokalne, słabe burze związane z napływem chłodniejszej masy polarnomorskiej.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (obszar zielony):
Wszelka konwekcja ograniczy się w tym obszarze do pojedynczych wyładowań lub krótkotrwałych burz w masie powietrza polarnomorskiego. Burze będą słabe i jedynie punktowe. W większości przypadków pojawią się jednak jedynie przelotne opady deszczu, a miejscami także drobnego gradu. Mimo tego nawet takie burze nie powinny być bagatelizowane. Największe szanse na wyładowania będą mieli mieszkańcy północnych powiatów województw pomorskiego i zachodniopomorskiego, ale pojedyncze błyski mogą wystąpić praktycznie wszędzie w obszarze MRG.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info/ oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.