Prognoza burzowa na 1.06.2024 i noc z 1/2.06.2024
Dzień Dziecka i tym samym pierwszy dzień meteorologicznego lata będzie kolejnym burzowym epizodem. Do Polski z południa w godzinach nocnych wkroczy niż genueński ze znaczną ilością wilgoci. W obrębie układu niskiego ciśnienia i związanych z nim frontów atmosferycznych rozwinie się masowo konwekcja. Główny obszar burzowych rozwinie się w pasie od Ziemi Lubuskiej przez centrum kraju aż po Podkarpacie i nasze wschodnie granice. Rozwiną się dobrze uwodnione komórki burzowe, w tym superkomórki wysokoopadowe. Nie wykluczone jest powstanie mało zorganizowanego układu wielokomórkowego. Burze będą silne, lokalnie zjawiska mogą być gwałtowne. Głównymi zagrożeniami będą nawalne i długotrwałe opady deszczu prowadzące do zalań i podtopień oraz do zjawiska powodzi błyskawicznej. Pojawią się również opady gradu o średnicy do 3 cm, w przypadku wystąpienia zjawiska łączenie się superkomórek burzowych nawet do 5 cm, ale jest to skrajny scenariusz. Zagrożenie wiatrem będzie dość niskie, możliwe są porywy do 70-80 km/h. Istnieje też relatywnie niskie zagrożenie trąbą powietrzną.
Pierwsze burze pojawią się w godzinach przedpołudniowych, główna aktywność prognozowana jest na wczesne popołudnie do wieczora. Zjawiska mogą również występować lokalnie w nocy, z największą szansą na wyżynach, w Sudetach oraz w centrum kraju.
UWAGA: istnieje szansa aktualizacji prognozy w godzinach porannych.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
W strefie średniego zagrożenia pojawią się lokalne burze, które będą na ogół krótkotrwałe, oraz nie będą dobrze zorganizowane. Możliwe są tutaj silne opady deszczu, mogące prowadzić do lokalnych zalań i podtopień oraz lokalne opady gradu. Istnieje też ryzyko pojawienia się trąby powietrznej, jednak intensywne opady deszczu będą w tym regionie największym zagrożeniem. Szczególnie w sytuacji łączenia się komórek w większe klastry.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty), obszar północny:
Pas od Pomorza Zachodniego i Ziemi Lubuskiej po Podlasie będzie dość prawdopodobnym do powstania burz. Będą one jednak przeważnie rozproszone, umiarkowane i krótkotrwałe. Istnieje potencjał na punktowo silne opady deszczu, oraz łączenie się części burz w większe klastry popołudniu i pod wieczór. Poza deszczem, nieść mogą także opady gradu i punktowo silniejszy wiatr.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty), obszar południowo-zachodni:
Region Sudetów i ich przedgórza będzie dość mało prawdopodobnym do powstania burz w ciągu dnia. Generalnie powinny one wystąpić tu pod wieczór i w nocy. Nieść będą obfite opady deszczu, punktowo grad, oraz nie wykluczone że lokalne silne porywy wiatru. Istnieje też marginalne prawdopodobieństwo powstania trąby powietrznej.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Pas północny będzie w większości wolny od burz. Jeśli jednak się tam pojawią, to będą one dość słabe, rozproszone lub wbudowane w zanikający, wieczorny bądź nocny klaster. nieść mogą silne opady deszczu i punktowo silny wiatr.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.