Prognoza burzowa na 1.05.2020 oraz noc z 1/2.05.2020
Aktualizacja: Po porannych aktualizacjach modeli numerycznych, zdecydowaliśmy się wydzielić część obszaru NWL i podnieść go do SRD.
Przed nami początek długiego weekendu majowego. W tym roku, podobnie jak miało to miejsce rok temu, pogoda nie będzie nam sprzyjać. W piątek Polska dalej będzie pod wpływem układu niskiego ciśnienia znad Morza Północnego, wraz z systemem frontów atmosferycznych. Pojawią się także kolejne burze z punktowo ulewnymi opadami deszczu oraz miejscami z gradem i silnym wiatrem. Spodziewamy się także lepszej organizacji komórek, które mogą się łączyć w większe układy. Może pojawić się także kilka superkomórek burzowych. Dodatkowo pojawi się pewna szansa rozwoju lejków kondensacyjnych. Burze przemieszać się będą w kierunku północno wschodnim. Istnieją marginalne szanse na pojawienie się trąby powietrznej. Pierwsze burze pojawią się koło południa, jednak sporadycznie wyładowania mogą padać już rano w strefach opadów.
SRD– średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): Po porannych aktualizacjach modeli, zdecydowaliśmy o podniesieniu stopnia do SRD. W obszarze tym spodziewamy się zarówno superkomórek, sporej aktywności elektrycznej, opadów gradu i silniejszego wiatru pochodzenia konwekcyjnego (związanego z przechodzącymi burzami). Tutaj także wystąpi największe prawdopodobieństwo pojawienia się dobrze zorganizowanych burz wielokomórkowych.
NWL– niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
W obszarze spodziewamy się dość aktywnych elektrycznie burz niosących ulewne opady deszczu oraz mały grad. Mogą być one dość aktywne elektrycznie, a czasie ich przechodzenia dodatkowym zagrożeniem będą silne podmuchy wiatru. Tutaj także możliwe jest powstanie superkomórek burzowych, które zintensyfikują towarzyszące im zjawiska. Mogą pojawić się także leje kondensacyjne, nie można wykluczyć także słabej, krótkotrwałej trąby powietrznej. Opady mogą powodować lokalne zalania i podtopienia. Burze mogą w godzinach popołudniowych formować bardziej zorganizowany układ po linii zbieżności wiatru, jednak powstanie takowego nie jest jeszcze pewne.
MRG– marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Spodziewamy się przede wszystkim opadów deszczu, które lokalnie mogą być silne. Miejscami pojawią się także wyładowania atmosferyczne, choć nie powinno być ich dużo. Burze nie powinny się także organizować w większe struktury. W czasie przechodzenia komórek konwekcyjnych możliwe są silniejsze porywy wiatru. Będą one jednak słabsze niż w obszarze NWL.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.