Możliwy silny incydent burzowy w poniedziałek!
Od kilku dni z niepokojem spoglądamy na wyliczenia modeli numerycznych, według których w poniedziałkowe popołudnie i w nocy z poniedziałku na wtorek (12., oraz 12/13.08) miałoby dojść do rozwoju silnych burz superkomórkowych, wraz z układem MCS ( mezoskalowym układem konwekcyjnym ) z możliwym rozwojem linii szkwału ( bow echo ). Ma na to wpływ cały szereg czynników – zaczynając od przemieszczającego się frontu atmosferycznego, który może zafalować, przez wysokie wartości parametrów konwekcyjnych (m.in. wysokie wartości energii dostępnej konwekcyjnie- CAPE, wysokie wartości parametrów kinematycznych), czy wysoką wilgoć w troposferze.
Niestety, wiele wskazuje na to, że sprawdzi się scenariusz proponowany przez modele numeryczne. Oczywiście, sytuacja jest wciąż bardzo dynamiczna – modele zmieniają swoje wyliczenia i trudno jest dokładnie oszacować gdzie burze będą najbardziej gwałtowne. Przede wszystkim zagrożeniem będą niszczące porywy wiatru występujące na znacznym obszarze, związane ze wspomnianą linią szkwału. Poza tym, możliwe są opady dużego gradu, wystąpienie superkomórek burzowych, nawalnych opadów deszczu (miejscami >60 mm wody) oraz silnej trąby powietrznej.
W związku z tym, prosimy o śledzenie naszych profili oraz relacji dostępnej na obserwatorzy.info i w aplikacji Monitor Burz. Będziemy na bieżąco informować o rozwoju sytuacji. Prosimy przy tym o nie bagatelizowanie zagrożenia, które jest bardzo poważne i przede wszystkim – realne. Nasz zespół będzie już od niedzielnego wieczora w pełnej gotowości do czuwania nad przebiegiem sytuacji, jeśli będzie to konieczne także przez całą dobę. Na bieżąco będziemy też weryfikować nadsyłane przez Was raporty i relacje z występujących zjawisk pogodowych oraz ich skutków. Jest to o tyle istotne, że przy tak wielkim zagrożeniu, dzięki informacjom od Was możemy szybciej i skuteczniej przekazywać informacje szerszej liczbie odbiorców. Przestrzegamy jednak – najpierw zadbajcie o bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich a dopiero później dokumentujcie występujące zjawiska!
Będziemy działać także w terenie, żeby jeszcze dokładniej obserwować rozwój i przebieg sytuacji.
Raz jeszcze prosimy o nie bagatelizowanie tego co może się wydarzyć, prosimy o śledzenie komunikatów pogodowych i prognoz.
Poniżej grafika prezentująca obszar, w którym obecnie mogą wystąpić najgroźniejsze zjawiska. Może on oczywiście ulec zmianie, jako że jak wspominaliśmy- sytuacja nie jest jeszcze pewna, a modele zmieniają swoje wyliczenia.
You must be logged in to post a comment.