Edukacja dla społeczeństwa – jak nie dać się zaskoczyć przez pogodę
Sieć Obserwatorów Burz
Jak nie dać się zaskoczyć przez pogodę
Zapewne każdy człowiek przynajmniej raz w życiu był w sytuacji, gdy został „złapany” przez burzę. Większość ludzi traktuje burze mało poważnie – jak grzmi to grzmi, jak nie to nie. Takie myślenie często się zmienia po przeżyciu małego piekła na ziemi i utracie majątku, bądź co gorsza – zdrowia i życia. Czy można zatem uniknąć bliskiego spotkania? A nawet przygotować się na opady deszczu przed wyjściem?
Warto ściągnąć odpowiednie aplikacje i zapamiętać kilka istotnych linków
Od kilku lat korzystam z aplikacji Monitor Burz, zarówno na systemie Android jak i Windows Phone/Mobile. Jak wiem, że mogą lub nawet są burze w okolicy, w której przebywam, to zawsze wspomniana aplikacja mi służyła. Można tam znaleźć m.in. naszą mapę oraz komentarz do sytuacji, kilka detektorów, mapy Sat24, prognozy burzowe.
Dlatego zdecydowanie polecam Wam właśnie Monitor Burz! http://monitorburz.tk/
Telewizyjne prognozy to nuda!
Zapewne każda osoba codziennie sprawdza prognozy pogody i niestety zapewne straciła zaufanie do telewizyjnych prognoz. Dlatego zachęcam Was to korzystania z gotowych, prostych modeli pogodowych, a jednym z najlepszych jest ICM Meteo – wszystkie szczegóły są dostępne na stronie, także nie ma potrzeby opisywania tego modelu.
A co ze sprawdzalnością? Tutaj opinie są podzielone, ale moim zdaniem w dużej mierze jest to kwestia podejścia oraz wiedzy użytkownika. Niestety modele pogodowe mają to do siebie, że kolejna aktualizacja może przynieść diametralne zmiany. ICM niestety nie należy do najstabilniejszych, szczególnie gdy mamy dynamiczną sytuację pogodową. Niemniej jeśli się go pozna, można wychwycić jego błędy i odpowiednio samemu interpretować dane.
Przykładowy meteogram dla Warszawy – http://www.meteo.pl
ICM oferuje w zasadzie wszystkie potrzebne nam do szczęścia parametry:
- temperaturę na wysokości 2 m,
- temperaturę odczuwalną,
- temperaturę punktu rosy,
- opady atmosferyczne (zielony – deszcz, niebieski – śnieg),
- wilgotność względna,
- ciśnienie,
- prędkość wiatru na wysokości 10 m,
- podmuchy wiatru,
- kierunek wiatru,
- zachmurzenie warstwowe – wierzchołki chmur, podstawa chmur,
- mgły,
- widzialność.
Jeśli chodzi o burze, to w części z opadami również jest zaznaczana możliwość wystąpienia takowych – niestety wymaga to dopracowania, ponieważ sprawdzalność jest bardzo niska. Ogólnie ICM nie jest stworzony do prognozowania burz, jednak biorąc pod uwagę poszczególne czynniki przy sprawdzaniu sytuacji synoptycznej oraz konkretnych parametrów, można wyznaczyć godziny, w których mogą się pojawić burze lub załamanie pogody (np. silny wiatr lub opady deszczu). Osobiście po kilku latach pracy z tymmodelem, mogę go polecić każdemu początkującemu.
W tym miejscu nie można pominąć artykułu Rafała Grochali – https://obserwatorzy.info//co-z-ta-pogoda-czas-na-ere-pasjonatow/ – naprawdę warto przeczytać!
A co jeśli chcę sprawdzić jesienią opady atmosferyczne?
Tutaj mamy pole do popisu, ponieważ na każdy smartphone oraz tablet można ściągnąć aplikację z dostępem do radaru meteorologicznego lub po prostu wejść przez przeglądarkę internetową. Kilka radarów, które warto poznać i zapisać linki do nich:
- http://misi.ayz.pl/pogodynka/ – dane radarowe dla całej Polski.
- http://www.radareu.cz/?lng=pl – podobnie jak wyżej.
- http://awiacja.imgw.pl/mapa-burz-rad/burzrad_p.html – również dane radarowe dla całej Polski, ale dodatkowo mamy wyładowania międzychmurowe oraz doziemne.
- http://radar.bourky.cz/ – czeski radar obejmuje takie województwa jak: Dolny Śląsk, Opolskie, Śląskie oraz zachodnią część Małopolski. Dzięki niemu można zobaczyć nadchodzące opady oraz burze z Czech.
- http://www.imeteo.sk/iradar – słowacki radar, który obejmuje całą południową Polskę, Czechy oraz Słowację.
- http://www.mojapogoda.com/radar/niemcy.html – niemiecki radar, przydatny dla zachodniej części naszego kraju oraz dla rodaków, którzy przebywają w Niemczech .
- http://www.weatheronline.pl/cgi-app/radar?CONT=euro&CREG=euce – podobnie jak wyżej.
- http://www.lightningmaps.org/ – jeden z wielu dostępnych detektorów.
Wszystkie wymienione radary przydają się praktycznie przez cały rok. Jeśli wiem, że danym dniu ma padać, a koniecznie muszę wyjść z domu, to pierwszym moim odruchem sprawdzam, czy czasem już nie ma w okolicy opadów deszczu czy też śniegu. Warto pamiętać o podanych linkach szczególnie kiedy chcemy wypoczywać na świeżym powietrzu. Dzięki temu można odpowiednio wcześniej zareagować na zbliżające się załamanie pogody.
Oczywiście każdy może preferować inne aplikacje i strony związane z pogodą, także każdy może coś od siebie w tej kwestii powiedzieć.
Warto cały czas pogłębiać swoją wiedzę o otaczającym nas świecie!
Nie ulega wątpliwości, że aktywność ludzi w XXI w. jest znacznie większa niż np. 200 lat temu. Cały czas rozwijamy nasz świat, także normalną koleją rzeczy jest wzrost liczby zagrożeń dla człowieka. Jednak cały czas zwracajmy uwagę na pogodę, która potrafi zniszczyć cały dorobek naszego życia.
Dlatego powstał program „Edukacja dla Społeczeństwa”. Serdecznie zapraszam Was do przeczytania artykułów!
- https://obserwatorzy.info//edukacja-dla-spoleczenstwa-artykul-edukacyjny/ – zachowanie w czasie burz.
- https://obserwatorzy.info//edukacja-dla-spoleczenstwa-powstawanie-burz/ – powstawanie burz.
- https://obserwatorzy.info//edukacja-dla-spoleczenstwa-cechy-obserwacyjne-burz/ – cechy obserwacyjne burz.
- https://obserwatorzy.info//przewodnik-obserwatora-burz-podstawowy/ – poradnik podstawowy obserwatora burz.
Kilka linków, które powinny być inspiracją do dalszego poznawania burz oraz przyrody. Z czasem podstawowa wiedza o pogodzie będzie uzupełniania o kolejne artykuły 🙂
Opracowanie: Jakub Stradomski
You must be logged in to post a comment.