Dyskusja mezoskalowa 26.06.2020
Sytuacja pogodowa na piątek jest w miarę stabilna, przynajmniej w kwestii prognoz numerycznych. Ulokowany nad Czechami niż górny, wraz z powiązanym z nim frontem okluzji od kilku dni zapewnia w Polsce powrót burzowej aury. Mimo ich ogólnie łagodnego przebiegu w środę i czwartek, dzisiejszy dzień zapowiada się bardziej dynamicznie, wstępnie gwałtownie. Szczegóły zawarte są w poniższej dyskusji mezoskalowej.
Według analizy barycznej z godziny 6:00 UTC (8:00 czasu polskiego) front okluzji znajdował się tuż za polską granicą nad północnymi Czechami. Stopniowo wkracza wgłąb naszego kraju, co na godzinę 10:30 możemy już obserwować w postaci dość dobrze zorganizowanego klastra w południowej części województw śląskiego i opolskiego, oraz wyizolowanych burz w województwie dolnośląskim. W kolejnych godzinach układ będzie się nasilał i przemieszczał dalej na północ, jednocześnie się rozbudowując o nowe komórki.
Prognozowane na dzisiejszy dzień warunki zapowiadają powstanie dość aktywnych klastrów, łączących się w godzinach popołudniowych w jeden lub dwa większe układy, być może w formie liniowej z tendencją do wyginania się (możliwość powstania względnie słabego układu bow echo). W takim wypadku na czele układu, jak i w trakcie przechodzenia jego strefy opadów, możliwe są silne porywy wiatru, przekraczające w wielu miejscach 90 km/h, a w licznych punktach przekraczające 100 km/h. Okres najlepszej organizacji układu przypadnie najpewniej na godziny 16:00 – 18:00, kiedy przechodzić powinien przez województwa łódzkie, wielkopolskie, oraz docierać do południowej części kujawsko-pomorskiego i zachodniej mazowieckiego.
Podwyższone parametry konwekcyjne, w postaci Most Unstable CAPE przekraczającego 2000 J/kg, SRH w warstwie 0-3 km dochodzącego przed frontem do 150 m²/s², a w jego linii punktowo do 400 m²/s², wraz z wyraźnymi uskokami wiatru w dolnej i środkowej troposferze (odpowiednio 40 i 45 kts), znacznym uwodnieniem (PWATER powyżej 40 mm) i zwiększonym indeksem energii (EHI miejscami do 1), sprzyjać będą szybkiemu formowaniu się kolejnych burz, oraz utrzymaniu znacznej siły obecnych. Szczególnie groźne będą silne porywy wiatru, oraz nawalne opady deszczu. W poszczególnych burzach wysokie będą także parametry tornadogenne i gradowe, co może prowadzić do lokalnie znacznych szkód. W większości burz nie będzie jednak dogodnych warunków do powstania trąb powietrznych. Te pojawią się albo w początkowej fazie życia konkretnej komórki, albo w skrajnych obszarach układów (krańce wschodnie i zachodnie). Szanse na wystąpienie mezocyklonalnej trąby nie będą wysokie, ale istotne prognostycznie, zwłaszcza w kontekście szybko powstających, trudnych do dokładnego przewidzenia superkomórek.
W skrócie – główne zagrożenie stanowić będą silny wiatr związany z układem burzowym, oraz w nieco mniejszym stopniu, ale nadal wysokim, intensywne i miejscami nawalne opady deszczu. Wiele burz może nieść dzisiaj grad, niektóre o znacznej średnicy. Istnieją także warunki do powstania przynajmniej jednej, raczej słabej trąby powietrznej, jednak najpewniej nie w linii układu, a na jego obrzeżach, bądź podczas drugiej, wieczorno-nocnej fali burz w południowej Polsce.
Jak wspominaliśmy w prognozie sytuacja może być groźna. Zachęcamy do śledzenia aktualnej sytuacji pogodowej w kraju na naszej stronie, oraz w aplikacji Monitor Burz , gdzie na bieżąco będziemy informować o sytuacji w Polsce. Zachęcamy także raportowania skutków i przebiegu dzisiejszych zjawisk burzowych za pomocą naszego Systemu Raportów i profilu na facebooku. Pamiętajcie także o zasadach zachowania bezpieczeństwa w czasie burzy.
You must be logged in to post a comment.